On this page

Congratulations to the winners of the 2022 awards.

You can find out about the award winners from previous years by reading our Boroondara Literary Awards Anthology, which is available in the Library catalogue.

Open Short Story category - open to all Australian residents

Place Name Title
First Gillian Hagenus Early Summer
Second Kelly Simpson On Duty
Third Alexandra Svoboda Small Acts
Highly Commended Megg Minos Drift
Highly Commended Ben Hudson The Painter
Highly Commended Harold Legaspi Mama

Keith Carroll Award for the best Boroondara entrant

Name Title From
Linda Judge One Hundred Percent Chance of Rain Hawthorn

Young Writers Competition

Junior prose

Place Name Title School
First Jamie Greening Spider, Fly and the Timeless Tomb Balwyn North Primary School
Second Lucia Walkenhorst Chess Hartwell Primary School
Third Asha Bhattacharjee Hope Camberwell Girls' Grammar School
Highly Commended Lucy Schranz The Train Kew Primary School
Highly Commended Nicole Ryu Fragility Auburn South Primary School
Highly Commended Christopher Yim Blasted Asteroids Trinity Grammar School

Middle prose

Place Name Title School
First Amy Yang Wrong Script Methodist Ladies College
Second Rosa Toon Stranger Canterbury Girls' Secondary College
Third Gevin Kankanamalage Little Miss Plastic Scotch College
Highly Commended Alessandra Pastore Second Level Siena College
Highly Commended Samaira Maheshwari Reflections Balwyn High School
Highly Commended Angela Wang Mother Carey Baptist Grammar School

Senior prose

Place Name Title School
First Mia Kagiaros Azi's Magic Garden Melbourne Girls' College
Second Mia Kagiaros Kafka on the Operating Table Melbourne Girls' College
Third Anika Rakesh Manachopsis Balwyn High School
Highly Commended Madeline Driscoll Siren Song Genazzano FCJ College
Highly Commended Josephine Nguyen Prolonged Impatience Presbyterian Ladies' College
Highly Commended Summer Bramberger Sweet Little Sunsets Melbourne Girls' College

   Junior poetry

Place Name Title School
First Joel Hu The Web Camberwell South Primary School
Second Arohan Dasgupta A Box for Sale Glen Iris Primary School
Third Lucas Davies Reality Camberwell South Primary School
Highly Commended Nicole Ryu It Was an Accident, It Was My Accident Auburn South Primary School
Highly Commended Thea Zhao Her Eyes, Your Eyes Belle Vue Primary School

Middle poetry

Place Name Title School
First Rhea Jaitha I'll See You at the 'Butcher' Camberwell Girls’ Grammar School
Second Emily Wu Remember What Matters Methodist Ladies’ College
Third Lucia Chan My Hong Kong Balwyn High School
Highly Commended Polina Li Escapism Balwyn High School
Highly Commended Rashi Bhardwaj They Say Canterbury Girls' Secondary College

Senior poetry

Place Name Title School
First Sharon Zhang Ophelia Talks to Sharon About Men, Death and Violets Carey Baptist Grammar School
Second Sammi Wu Art Class Lauriston Girls' School
Third Lily Scarcella The Tanner and the Leatherworker Canterbury Girls’ Secondary College
Highly Commended Hanna Turner Evening Song (as inspired by Sylvia Plath's 'Morning Song') Camberwell High School
Highly Commended Sharon Zhang Drowning in Front of a White Man Carey Baptist Grammar School

Was this page helpful?