Congratulations to the winners of the 2020 awards.

You can read past winners entries in the Boroondara Literary Awards Anthology.

 

Open Short Story

Place

Name

Title

From

First    

Pamela Baker

Expectations

Victoria

Second    

Amanda Hildebrandt

Nothing to See Here (Shakespeare’s Playlist)

Victoria

Third    

Joy Reid

Prometheus

Victoria

Highly Commended

George McElroy

Dermal Filler

New South Wales

Highly Commended

Adam Browne & David Tredinnick

The War, on Rugs

Victoria

Highly Commended

Talicia Marie Stewart

When something dies

Victoria

Keith Carroll Award for best Boroondara entrant

Name

Title

From

Anne Vines

When the Playgrounds Close

Victoria

 Young Writers Competition winners

Junior Prose

Place    

Name

Title

From

First 

Kevin Ch'ng

Trickery

Balwyn North Primary School

Second

Victoria Mao

Day & Night

Camberwell Girls Grammar School

Third

Tilly Ellis

Hope

St Joseph's School Hawthorn

Highly Commended

Joanna Qiao

Four Fingers

Carey Baptist Grammar School

Highly Commended

Jayan Atukorala

The Wanderer

Glenferrie Primary School

Highly Commended

Alexandra Smith

The Piano Man

St Joseph's School Hawthorn

Middle Prose

Place

Name

Title

From

First

Abby Sharrock

Pride

Camberwell High School

Second

Hazel Pound

Clementine

Camberwell 

Third

Zoe Reddaway

Without Wings

Ruyton Girls' School

Highly Commended

Selina Chong

The Northern Lights

Balwyn High School

Highly Commended

Rosa Toon

I can’t breathe

Canterbury Girls' Secondary College

Highly Commended

Cindy Jin

A Game of Tug-of-war

Ruyton Girls' School

Senior Prose

Place

Name

Title

From

First

David Dodson

Stars

Trinity Grammar School

Second

Imaan Ikram

Artistic Anamnesis

Ruyton Girls' School

Third

James Thorn

A Funny Sense of Fun

Camberwell Grammar School

Highly Commended

Timothy Chan

The Gusts of Life

Balwyn High School

Highly Commended

Cleo McCabe

Peacock Blue

Carey Baptist Grammar School

Highly Commended

Gabriella McInerney

Even the Dead Live on – even the Living Die

Fintona Girls' School

Junior Poetry

Place

Name

Title

From

First    

Hannah Thompson

A Journey Through ANZAC, From A To Z

Methodist Ladies' College

Second

Chloe Read

Fire

Camberwell South Primary School

Third

Ben Pidgeon

Problems we need to fix

Ashburton Primary School

Highly Commended

Grace Graham

Black Summer

Auburn South Primary School

Highly Commended

Ananya Anpat

2020 the unique year

Auburn South Primary School

Highly Commended

Samantha Lovell

Tasty Treats

Camberwell Girls Grammar School

Middle Poetry

Place

Name

Title

From

First

Sharon Zhang

And It Is The More Of It

Carey Baptist Grammar School

Second

Kaylene Tan

Cello

Methodist Ladies' College

Third

Linda Chen

a (dove) means death

Carey Baptist Grammar

Highly Commended

Inez Singer

Day 42

Methodist Ladies' College

Highly Commended

Sofia Rodriguez

Emotional Storms

Methodist Ladies' College

Highly Commended

Aadi Sarode

Mountains

Trinity Grammar School

Senior Poetry

Place

Name

Title

From

First

Wakana Yoshida

serpentine yellow

Kew East

Second

Sarah Hurst

The Sapiens Palindrome

Canterbury Girls' Secondary College

Third

Navia Naidu

To be a Woman

Camberwell High School

Highly Commended

Ingrid Winata

A league of mediocre Indiana Joneses

Methodist Ladies' College

Highly Commended

Lottie Dalton

The Eclipse

Ruyton Girls' School

Highly Commended

Ingrid Winata

On life, the universe and everything

Methodist Ladies' College

 

How useful was this information?