Congratulations to the winners of the 2019 awards.

You can read past winners’ entries in the Boroondara Literary Awards Anthology, available from our libraries.

Open Short Story

Place Name Title From
First     Eliza Janssen The Hole Story Victoria
Second     Jane Downing Dolittle’s Flood New South Wales
Third     Jean Flynn Bookkeeping Victoria
Highly Commended Mark Russell The Empty City Victoria
Highly Commended Brock Perks Who Is Dan Victoria
Highly Commended Julian Merkenich Single Use Victoria

Keith Carroll Award for best Boroondara entrant

Name Title From
Eliza Janssen The Hole Story Glen Iris

 Young Writers Competition winners

Junior Prose

Place     Name Title From
First  Sienna Dobson It Ruyton Girls' School
Second Charlotte McVie The Life of Sir Greenbottle Greythorn Primary School
Third Adele Nucara Stolen Girl Genazzano FCJ College
Highly Commended Nora Dandurand A Rubber Lobster Ate My Homework Auburn South Primary School
Highly Commended Christina Koutsioufitis The King of Dreams Boroondara Park Primary School
Highly Commended Emma Whelan My Time Genazzano FCJ College

Middle Prose

Place Name Title From
First Mia Kagiaros Fight Quietly Balwyn High School
Second Minduli Weeraman An Intricate Spectrum Ruyton Girls' School
Third Maddie Davies Leopard Camberwell High School
Highly Commended Angelina Liu In(finite) Balwyn High School
Highly Commended Sarah Lardner Circles Cannot End Ruyton Girls' School
Highly Commended Sammi Wu Lacuna Hawthorn East

Senior Prose

Place Name Title From
First Matilda Curtain Hasana and Jesselle Genazzano FCJ College
Second Theresa Ngodinhson A Sheep in Sheep’s Clothing Balwyn High School
Third Celia Nguyen The Perfect Tree Camberwell High School
Highly Commended Roisin Brennan Coloured Ruyton Girls' School
Highly Commended Alice Wallis The Ones We Forget Ruyton Girls' School
Highly Commended Isabella Baldwin A Big Step for Amal, a Bigger Step for Womankind Methodist Ladies’ College

Junior Poetry

Place Name Title From
First     Kaylene Tan The Dreamcatcher Glen Iris
Second William McDougall The Solar System Trinity Grammar School
Third Chloe Foster Nervous St Cecilia’s Primary School
Highly Commended Eve Parakilas Seal Ashburton Primary School
Highly Commended Ellie Charman Awakening Carey Baptist Grammar School
Highly Commended Hayoung Bang Nothing More Kew East Primary School

Middle Poetry

Place Name Title From
First Stella Kirkham Music Methodist Ladies’ College
Second Linda Chen ‘Natural’ Disaster Balwyn High School
Third Keira Murugasu High Notes Methodist Ladies’ College
Highly Commended Karis Yap Once, There Was a Sun Canterbury
Highly Commended Juliet Bland Blind Love Ruyton Girls' School
Highly Commended Evelyn Swan Water for Soul Canterbury Girls’ Secondary College

Senior Poetry

Place Name Title From
First Aeva Milos Oh Mortal Canterbury Girls’ Secondary College
Second Odi Paatsch In the Ribcage Balwyn High School
Third Alexandra McCann Boy Methodist Ladies’ College
Highly Commended Sarah Hurst Dirt Canterbury Girls’ Secondary College
Highly Commended Anna Timm An Open Letter to My Failure Ruyton Girls' School
Highly Commended Phoebe Fan Autumnal Leaves Methodist Ladies’ College
How useful was this information?